Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Not Available |
| Price | £23,260 |
| Engine Power - BHP | 165 |
| Acceleration | 7.3 |
| Top Speed | 135 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 39.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 158 |
| Length | 3660 mm |
| Width | 1627 mm |
| Height | 1485 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
Driver Convenience
- 7" TFT instrument display with sports mode
- 7" Touchscreen radio with bluetooth, audio streaming, USB and DAB
- Apple car play/Android Auto
- Dualdrive PAS
- E-call
- Garrett turbo
- Odometer
- Rear parking sensors
- Sports button
- Trip computer
- Wakeup screen for 7" radio
Engine/Drivetrain/Suspension
- Koni front and rear suspension with Frequency Selective Damping technology
- Torque transfer control (TTC)
Entertainment
- 6 speakers
- Uconnect radio
Exterior Features
- 595 badge
- Black front and rear bumper inserts
- Dark tinted rear quarter windows
- Dusk and rain sensors
- Electric front windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- Oil cap with key
- Partial cellophane wrap
- Poly elliptical halogen headlights
- Rear window defroster
- Rear wiper
- Satin chrome details (Front/rear mouldings, door handles)
- Third brake light
- Twin exhausts with satin steel tailpipes
- Window integrated aerial with aluminium roof cap
Interior Features
- 12V socket
- Abarth sport seats
- Aluminium gear knob
- Double rear seat
- Driver/front passenger seat height adjustment
- English handbook
- Fabric upholstery
- Floor mats
- Front head restraints
- Glovebox
- Height adjustable steering wheel
- High performance BMC air filter
- Interior stowage net
- Leather cockpit
- Manual climate control
- Matt black dashboard
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Sports steering wheel in leather and Alcantara with carbon fibre detailing
- Stainless steel pedal covers
- Tar cold grey mirror caps + door handles
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- 240x11 mm Drilled rear brake discs
- 284x22 mm Drilled and ventilated front brake discs
- ABS
- Driver and passenger airbags
- Drivers knee airbag
- ESP + ASR/MSR + HBA + Hill holder
- Front and rear brake calipers
- Front side airbags
- Head protecion side airbags
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Alarm
- Central locking
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Satin grey dash trim
Wheels
- 17" Montecarlo alloy wheels
- Fix and go kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 158 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 161 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 158 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 39.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 39.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 39.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 45.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 42.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 46.3 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 46.3 |
| WLTP - MPG - Low | 28.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 28.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 42.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 42.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 42.8 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 28D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 72 |
| Timing Belt Interval Mileage | 54000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.3 |
| Engine Power - BHP | 165 |
| Engine Torque - NM | 230 |
| Engine Torque - RPM | 2250 |
| Top Speed | 135 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/40 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/40 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | MONTECARLO |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1485 mm |
| Length | 3660 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width (including mirrors) | 1893 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 550 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
